سبک معماری کلاسیک در طراحی داخلی از دوران ویکتوریایی و آرت دکو اروپایین نشات گرفته است. طراحی یونانی و رومی نیست روی آن تاثیر گذاشته و سبک مدرن کلاسیک را پدید آورده است. طراحی مدرن امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است، در این میان برخی طراحان داخلی ترجیح می‌دهند با ادغام سادگی موجود در سبک مدرن و زرق و برق‌های سبک کلاسیک روحیه‌ای متفاوت و زیبا در دیزاین داخلی پدید آورند. ترکیب این دو سبک معماری، سبک جدید به اسم سبک مدرن کلاسیک را در طراحی داخلی بوجود آورد. در این مطلب به مشخصه‌های سبک معماری مدرن کلاسیک می‌پردازیم و چند نمونه از فضاهای داخل اجرا شده در جهان را با هم می‌بینیم. سبک مدرن کلاسیک

سبک کلاسیک و سنتی چیست؟

خانه‌های سبک کلاسیک بیشتر دارای المان‌های مربوط به دوره‌های قبل، از جمله قرن ۱۸ و ۱۹ اروپا هستند. عتیقه‌جات و هنر‌های دوره یونان و روم باستان نیز در این نوع طراحی داخلی به مقدار زیاد مشاهده می‌شود. استفاده از عناصر دیگر مطابق میل شخصی هم در خانه‌های کلاسیک ممکن است، به شرطی که توجه ببیننده را از نکته اصلی و کلاسیک بودن فضا دور نکند. فضای خانه‌های کلاسیک عموما صمیمی و زیباست، هیچ عنصر بیش‌از حدی در آن به کار نمی‌رود و رنگ‌ها با طیف‌های متنوع به چشم می‌خورند. مبلمان معمولا مربوط به دوران خاصی از تاریخ است و به فضا شخصیت و پس‌زمینه می‌بخشد. در سبک کلاسیک برخلاف سبک مدرن بیشتر از طرح‌های گل به جای الگو‌های هندسی استفاده می‌شود. رنگ‌های به کار رفته در محیط معمولا پیوستگی خاصی دارند و رنگ دیوارها از سفید تا رنگ‌های جسورانه‌تر قابل تغییر است. در خانه‌اهای سبک کلاسیک، تقارن و چیدمان چشم‌گیر به وضوح دیده می‌شود.

سبک مدرن طراحی داخلی چیست؟

قبل از هرچیزی باید اشاره کرد که سبک مدرن و معاصر را نباید به اشتباه یکی فرض کرد. سبک معاصر زیبایی شناسی و روان بودنش را از بدون شک وام‌دار سبک مدرن است. سبک مدرن ایده‌های ناب دهه ۱۹۵۰ تا اوایل قرن ۲۰ میلادی را شامل می‌شود، که جنش‌های هنری نیز از برخی جنبه‌ها به وارد شدند. در خانه‌های سبک مدرن بیشتر شاهد استفاده از رنگ‌های خنثی هستیم. مشاهده طرح و الگو در این سبک بعید است و بیشتر به رنگ‌های ثابت و یک دست پرداخته می‌شود. مبلمان‌های سبک مدرن به اشکال ساده و هندسی تمایل دارند. جنس متریال به کار رفته برای لوازم خانه بیشتر چوبی، سنگی و یا سایر مواد طبیعی است. برای آشنایی بیشتر با سبک مدرن به مقاله نما در سبک مدرن معماری چگونه تعریف می‌شود؟ مراجعه کنید.

سبک مدرن کلاسیک؛ تلفیق دو سبک مدرن و کلاسیک

سبک مدرن کلاسیک می‌تواند برای افرادی که زیبایی سبک مردن و را بصورت مجزا درک می‌کنند، جذاب باشد. این سبک رنگ‌های خنثی و استفاده از قالب تک‌رنگ برای فضا را از سبک مدرن امانت می‌گیرد. بخش کلاسیک آن هم عناصر معمارانه را برجسته می‌کند همچون استفاده از متریال‌های چوبی و الگو‌های گچی دیوارها. سبک مدرن کلاسیک

شاخصه‌های سبک مدرن کلاسیک در طراحی داخلی

یکی از ویژگی‌های کم‌نظیر این سبک این است که می‌توان با استفاده از المان‌های موجود در فضا، مثل مبلمان، لوازم دکوری و تزئینی به این سبک دست یافت. داشتن محیطی مدرن و بی‌آلایش می‌تواند قدم اول در ایجاد فضای مدرن کلاسیک باشد. با اضافه کردن وسایلی چون قاب نقاشی بزرگ روی دیوار، آینه حکاکی شده چوبی، گلدان تک رنگ گلد، کریستال، یا استفاده از فرم‌های پیچیده سبک مدرن برای مبلمان و میز می‌توان تا حد زیادی سک مدرن کلاسیک نزدیک شد. این سبک دست طراحان داخلی را خیلی بیشتر از سایر سبک‌ها باز می‌گذارد، چرا که می‌توانند با ایجاد تغییرات جزیی ولی کلیدی فضای تلفیقی مدرن و کلاسیک را پدید بیاورند.

دیوار و سقف

طبق تصاویر، دیوارها نقش اساسی در ایفای سبک مدرن کلاسیک دارد. با انتخاب مبلمان و لوازم دکوری به نحوی که در تضاد با طراحی سقف و دیوارها باشد، می‌توان با ایجاد تضاد، تلفیقی بودن این سبک را هرچه بهتر به نمایش گذاشت. دیوارهای گچ‌بری شده با قاب عکس‌های کلاسیک در کنار مبلمان مدرن با طراحی مینیمال فضای دلنشین با حسی متفاوت را به بیننده القا می‌کند. مجوریت این تضاد می‌تواند برعکس نیز باشد، یعنی دیوارهای ساده و مدرن که با لوستری لوکس و پر زرق و برق آٰراسته ‌شده است.

مبلمان و عناصر فیزیکی

درمورد مبلمان می‌توان راجع به مدرن یا تلفیقی بودنشان تصمیم گرفت و هردو گزینه قابل اجراست. به عنوان مثال می‌توان از یک کاناپه یا صندلی نسبتا سنتی استفاده کرد که الگو‌های تزئینی و شلوغ آن حذف شده باشد. پرده‌ها و سایه‌گیرها می‌توانند انتخاب خوبی برای اضافه کردن کمی توناژ به فضا استفاده شوند.

رنگ

علاوه بر المان‌های فیزیکی می‌توان از رنگ هم برای ایجاد تعادل در این سبک تلفیقی استفاده کرد. سبک کلاسیک به رنگ‌های قهوه‌ای، طلایی، بژ و یا کرم شناخته می‌شود. در حالی‌که سبک مدرن با رنگ‌های سفید و سیاه، خاکستری، طوسی و شکلاتی بیشتر سر و کار دارد. بکار بردن این رنگ‌ها در کنار هم مي‌تواند اتمسفر فضای داخلی با به حال و هوای سبک مدرن و کلاسیک نزدیک‌تر کند. بطور کلی استفاده از رنگ‌های ثابت و تک‌رنگ توصیه می‌شود حتی اگر از طیف خنثی خارح شود. خانه‌های طراحی شده به سبک مدرن کلاسیک معمولا احساس پاکی، ظرافت، جسارت، گرما، شخصیت را به همراه خصوصیات شخصی صاحبش، القا می‌کنند.
سبک مدرن کلاسیک در طراحی داخلی چیست؟