امروزه اکثر مردم با مفهوم مینیمالیسم آشنا هستند، مینیمالیسم شامل رها کردن متعلقات و رسیدن به ابتدایی‌ترین شکل آن‌هاست. سبک مینیمال می‌تواند در هر زمینه‌ای از هنر و سبک‌زندگی گرفته تا معماری و طراحی داخلی کاربرد داشته باشد.

طراحی داخلی مینیمالیستی بسیار شبیه به طراحی داخلی مدرن است. همچون طراحی سبک مدرن با استفاده از ملزومات ضروری یک فضای ساده و دور از شلوغی پدید می‌آورد. سبک مینیمال به سادگی، خطوط صاف و استفاده از پالت رنگی با رنگ‌های ثابت معروف است. معمولا ترکیبی از یک پلان باز، نور زیاد و مبلمان کاربردی است که تمرکز ویژه‌ای روی شکل، رنگ و بافت عناصر ضروری دارد.

مینیمالیسم؛ اقتباسی از جنبش‌های مختلف طراحی

با اینکه سبک مینیمال از جنبش مدرن بیرون زده ولی به دلیل کاربرد فراوانی که در زمینه‌های دیگر پیدا کرده‌است، معانی گسترده‌ای دارد. گرچه مینیمالیسم معمولاً با ظاهری مدرن و معاصر همراه است، اما همچنین می‌تواند در فضاهایی اتفاق بیفتد که از نظر طراحی، کلاسیک و سنتی هستند. نکته اصلی این است که فضا  تمیز و منظم باشد، با وسایل و لوازم داخلی و رنگ‌های غیر مکمل شلوغ نشود. جنبش مدرن شیوه جدیدی از زندگی با نقشه‌های پلان باز و طرح‌های تمیز و بدون جزئیات غیر‌ضروری معرفی کرد. فرصت ما به عنوان معماران این است که یاد بگیریم چگونه از عهده پیچیدگی برآییم و دریابیم که هنر طراحی ساختن سادگی از دل پیچیدگی‌هاست.

فرم، سبک و مواد؛ ابزار‌های بی‌نقص ساخت

"مینیمالیسم رویکردی برای طراحی است که در آن عناصر سازه به اجزای ضروری خود ساده می‌شوند. یعنی اثر به زیبایی فرم و زیبایی موادی که فرم را ساخته‌اند زنده‌است. طراحی باید واضح و ساده باشد و در عین حال خسته کننده نشود. اینجاست که استفاده از نور، فرم و متریال زیبا بسیار ضروری است.

سبک مینیمال

عناصر به کار رفته در سبک مینیمال

استفاده کم از ملزومات

رویکرد مینیمالیستی فقط از عناصر اساسی استفاده می‌کند: سبک، فرم و مواد زیبا و یک فضای باز، برای ایجاد احساس آزادی و آرامش. هیچ تزئین و آرایش بیش از حدی وجود ندارد. در عوض جزییات کمی که استفاده می‌شود پیچیدگی ندارند و به راحتی به بقیه اجزا هارمونی پیدا می‌کند. این جزییات می‌توانند در قالب یک قاب عکس ساده زیبا روی دیوار یا یک گلدان زیبا روی میز ناهارخوری باشند.

خطوط واضح

مبلمان و لوازم جانبی مینیمالیستی بر عملکرد و کاربردی بودن تمرکز دارند. سطوح صاف و خطوط تمیز و پررنگ بر روی ماهیت وجود هر یک از اجزا تاکید می‌کند و آن‌ها را بهتر نشان می‌دهد. در سبک مینیمال وسایل و لوازم با طرح‌های پیچیده و دقیق پیدا نخواهید کرد. در عوض تمرکز بر روی خلوص و سادگی شکل و فرم است.

نیمکت‌ها و سطوح شفاف و تمیز، دیوارهای خالی با حداقل جزییات و از بین بردن شلوغی، از جمله انبوهی برای ایجاد فضای مینیمالیستی ضروری است.

پالت رنگی تک رنگ

یک طیف تک‌رنگ که متشکل از سفید، بژ و خاکستری است به عنوان پالت رنگی در سبک مینیمال استفاده می‌شود.

چالش‌های طراحی مینیمالیستی

بزرگترین چالش این است که فضا گرم و دلپذیر به نظر برسد. در هنگام استفاده از پالت تک‌رنگ، به فضا با ترکیب طیف‌ها، رنگ‌ها و بافت‌های مختلف پویایی می‌بخشند. برای ایجاد گرما و حس راحتی در فضا‌های سبک مینیمال باید روش‌های زیر را به کار بست.

سبک مینیمال

ایجاد یک فضای مینیمالیستی گرم و دعوت‌کننده

فضاهای مینیمالیستی بلافاصله با ظاهر واضح، تمیز، بدون بهم‌ریختگی و تک‌رنگ بودن قابل تشخیص هستند. هارمونی فضا به بهم‌ریختگی ذهن و ایجاد احساس آرامش بصری کمک می‌کند. با این حال، برخی از طراحی‌های سبک مینیمال در خطر بی‌حس و روح بودن قرار دارند. برای جلوگیری از این موضوع و اطمینان از اینکه فضای طراحی شده مینیمالیستی احساس صمیمیت ایجاد کند، چند تغییر کوچک هست که می‌توانید ایجاد کنید. فرقی ندارد آشپزخانه باشد یا اتاق خواب یا پذیرایی، چند روش برای ایجاد حس گرما و رنگ و رو آوردن به اتاق‌های مینیمالیستی وجود دارد.

استفاده از طیف‌های رنگی و بافت‌های مختلف بصورت ترکیبی

استفاده از پالت تک‌رنگ ممکن است کمی فضا را بی‌روح کند. در این موارد یک روش عالی برای ایجاد گرما در فضا استفاده از طیف‌های مختلف و ترکیب‌کردن بافت‌ها است. به عنوان مثال، استفاده از کاغذ دیواری‌های پارچه‌ای و پارچه‌های نرم و فرش‌های پشمی در اتاق‌خواب گرمای لذت‌بخشی ایجاد می‌کند. در سرویس بهداشتی، بافت کاشی‌ها می‌توانند علاوه بر حفظ پالت رنگ خنثی، به جذابیت بصری نیز اضافه کنند، در حالی که لوازم جانبی چوبی عناصر خشن، سفید یا بتنی را نرم‌تر جلوه می‌دهند.

سبک طراحی داخلی مینیمال چیست؟