ضوابط طراحی سبک روستیک در معماری داخلی

سبک روستیک معرف طیفی از سبک‌های طراحی داخلیست که بر روی زیبایی طبیعی و دست‌نخورده تاکید دارند. این سبک که از طبیعت الهام گرفته‌است از عناصری مثل چوب خام، فلزات فرفورژه، سنگ و گیاهان استفاده می‌شود.

هدف اصلی طراحی روستیک این است که فضای داخلی یادآور سادگی و زیبایی موجود در طبیعت بیرونی باشد. گرچه ممکن است در برخی از طراحی‌ها استفاده از رنگ‌های روشن طبیعی هم به‌چشم آید.

فسلفه اصلی طراحی روستیک بسیار ساده است. طراحی روستیک رنگ‌های ساده و خاکی را با بافت طبیعی به‌کار می‌گیرد و به فضای خانه گرما و آرامش می‌بخشد. حتما برای شما هم سوال پیش آمده که ضوابط سبک طراحی داخلی روستیک چیست؟ پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

طراحی داخلی سبک روستیک چیست

ساختار چوبی و محکم سبک روستیک

در ساخت خانه‌های به سبک روستیک استفاده از تیر برای سقف معمول است.

تیرها بیشتر در غذاخوری و  نشیمن دیده می‌شوند چرا که فضای بزرگ‌تری دارند. در آشپزخانه نیز گاها ممکن است از تیر استفاده شود. تیرها بر خلاف ظاهر روستایی و رنگ و رو رفته مبلمان، حس استحکام و پایداری به فضا می‌بخشند.

ساختار کف خانه‌های روستیک معمولا یا از جنس چوب ساخته می‌شود یا سنگی است. انتخاب بین این دو سبک بستگی به سلیقه و حال و هوایی دارد که قصد بازسازی آن را دارید.

مبلمان مدرن به سبک rustic

در ساخت مبلمان روستیک محدودیتی در استفاده از چوب خام دیده نمی‌شود. همین امر شمایلی خاکی و طبیعت‌گونه به آن می‌بخشد. استفاده از چوب‌های قدیمی و بازیافتی به مبلمان ظاهری دست‌ساز مي‌دهد و حس عمیقی ایجاد می‌کنند؛ گویی کسی سال‌ها در این خانه زندگی کرده‌است.

عناصر چوبی دیگر مثل شاخه درختان یا الوار، به عنوان المان‌های تکمیل‌کننده مبلمان و در قالب عناصر تزینی به کار می‌روند.

از الوار‌های چوبی می‌توان برای ساخت میز چای‌خوری یا کابینت و قفسه‌های چوبی استفاده کرد. در کنار این المان‌های چوبی معمولا پارچه‌های کرم، سفید یا بژ هم استفاده می‌کنند تا از زبری فضا کاسته شود.

  مبلمان در سبک روستیک

مبلمان روستیک از طیف گسترده‌ای از مواد اولیه بازیافتی استفاده می‌کند تا حس و حال دست‌ساز بودن  را به خوبی تداعی کند. برخلاف سبک‌های مدرن و معاصر طراحی داخلی، طراحی مبلمان سبک روستیک دارای هیچ‌گونه الگو و خطوط تعریف شده‌ای نیست، چرا که ترجیح بر این است به الگو‌های طبیعت نزدیک باشد.

در سبک روستیک برای تاکید بیشتر و  برجسته‌سازی فضا از فلزات فرفورژه و آهن پرداخت‌نشده بصورت ترکیبی استفاده می شود.

از این فلزات می‌توان در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد؛ لوستر، لامپ‌های سقفی، دستگیره در و هرجای دیگر، بستگی به سلیقه افراد دارد.

در نهایت از سنگ برای ایجاد تعادل و تکمیل این نوع سبک  استفاده می‌کنند. معمولا در اطراف شومینه دیوار‌های عریض و عریان دیده می‌شود؛ با این‌کار المان‌های طبیعی یعنی آتش، سنگ و چوب به هم پیوسته و به زیبایی اتاق می‌افزایند. فراموش نکنیم که پنجره‌های بزرگ، با ورود نور طبیعی به درون خانه، زیبایی این سبک را بیش از پیش نمایان می‌کنند.

رنگ‌هایی که حس و حال طبیعت را تداعی می‌کنند

در طراحی روستیک از رنگ‌های متنوعی استفاده می‌شود. طیف رنگی بکار رفته در این سبک از قهوه‌ای، بژ، کرم شروع شده و تا رنگ‌های سبز، آبی و قرمز روشن نیز می‌رسد. بصورت کلی محدودیتی در انتخاب رنگ وجود ندارد، به شرطی که رنگ‌ها در هارمونی با عناصر دیگر طراحی باشند و به گرما و صمیمت فضا بیفزایند.

برای اینکه حس و حال خانه‌های سبک روستیک بیشتر احساس شود، سطوح وسیع مثل دیوارها و کف زمین را اصولا ساده و بدون رنگ باقی می‌گذارند. با این حال اغلب از رنگ برای تکمیل متریال‌های طبیعی موجود در فضا استفاده می‌کنند.

منسوجات و الگوهای ساده و طبیعی

چیزی که به وضوح در سبک روستیک دیده می‌شود، استفاده از پارچه‌های زمخت است که طبع زیبایی طبیعی را بیدار می‌کند. معمولا منسوجات با جنس‌های مختلف در کنار هم قرار داده می‌شوند تا حالتی پیچیده ولی مدرن در فضا پدید آورد. برای مثال، چرم، پوست، پارچه کتان و بافتنی ترکیب فوق‌العاده‌ای هستند که به محیط چاشنی و کیفیت زندگی می‌بخشند. از این منسوجات می‌توان در قالب رومبلی، پرده و کوسن استفاده کرد.

از لحاظ الگو،  از آنجایی که اغلب سطوح و اشیا در طراحی روستیک بصورت ساده و پرداخت‌نشده بکار می‌روند، باید جذب‌کننده بنظر برسند. از این رو زیبایی خانه‌های سبک روستیک را می‌توان با تزیین پتو‌ یا روبالشی‌های چهل‌تکه دو چندان کرد؛ چرا که به دلیل داشتن رنگ‌های زنده با طرح‌های گوناگون، حس و حال فضا را حفظ می‌کنند و به دلیل تطبیق با عناصر آب و هوایی باعث راحتی فضای خانه می‌شوند.

به بیان کلی، طراحی روستیک باید بی‌دردسر بنظر برسد، یعنی برای داشتن یک فضای داخلی به سبک روستیک که حس و حال صمیمی و گرمای خانه را داشته باشد، استفاده از همین عناصر گفته شده کافیست. طراحی روستیک با برجسته کردن طبع زیبای طبیعت، سادگی را پاس می دارد و احساس بودن در خانه را می‌دهد.

استفاده از منسوجات و پارچه های زمخت در زراحی روستیک

جمع‌بندی سبک روستیک در معماری داخلی

سبک روستیک بطور خلاصه دارای ویژگی‌های زیر است:

بافت‌های الهام‌گرفته از طبیعت؛

رنگ‌های ساده و خاکی ؛

گرمای ارگانیک؛

سبک قدیمی طراحی روستیک ممکن است امروزه کمی سنگین و تاریک بنظر برسد.‌ گرچه سبک مدرن طراحی روستیک که در چند سال اخیر ظهور کرده‌است، هم حس تازگی و هم واقعی‌بودن را در خودش دارد.

  • فضاهای داخلی به سبک روستیک حس و حال نوستالژیکی دارند که سخت می‌توان از آن گذشت؛
  • این سبک حس صادقانه و کشف‌نشده‌ای دارد که ما را یاد زمان‌هایی می‌اندازد که زندگی بسیار ساده‌تر بود؛
  • سبک روستیک هنر تغییر کاربری را به بهترین شکل به کار می‌گیرد و نبوع  را به زیبایی به نمایش می‌گذارد؛
  • در دنیایی که همه‌چیز در آن مجازیست، سبک روستیک به طرز پررنگ و جسورانه‌ای با واقعیت سر کار دارد.
سبک روستیک در معماری؛ ضوابط و ساختار