طراحی داخلی سبک آبستره

raouf qasemi

Blog

Comments

هنر آبستره به واقعیات می‌پردازند. آبستره دنیا را آنگونه که ما می‌بینیم ولی به شیوه‌ای منحصر به‌فرد، به نمایش می‌گذارد. مهم‌ترین نکته در مورد هنر آبستره این است که همیشه جایی برای تخیل باقی می‌گذارد. در هنر آبستره، بیننده همواره می‌تواند درکش از هنر و چیزی که هنرمند قصد نشان دادن آن را دارد را به شیوه خودش تفسیر نماید. آبستره می‌تواند همه جور حس و حالی را منتقل کند. می‌تواند بصورت کمرنگ در پس‌زمینه ظاهر شود و یا با رنگ‌ها و شکل‌های پررنگ کنترل فضا را در دست بگیرد. فرقی نمی‌کند چه سبک طراحی‌ای باشد، مدرن، روستیک، سنتی، همیشه راهی برای ایجاد یک فضای آبستره زیبا در طراحی داخلی وجود دارد. در این مقاله به این می‌پردازیم که طراحی داخلی به سبک آبستره چگونه است و چه ویژگی‌هایی دارد.

هنر آبستره یا انتزاعی چیست؟

آبستره (Abstract Art) در واقع مجموعه ای از ایده‌های نظری است که در پس هنری انتزاعی نهفته است. آبستره به معنای استفاده از هنر برای هنر است -  که هنر باید کاملاً در مورد خلق جلوه‌های زیبا باشد. این ایده که هنر می‌تواند مانند موسیقی باشد - همانطور که موسیقی تشکیل‌شده از الگوهای صوتی است، جلوه‌های هنری نیز باید توسط الگوهای خالص فرم، رنگ و خط ایجاد شوند. 

این ایده که از فیلسوف یونان باستان، افلاطون گرفته شده است، می‌گوید بالاترین شکل زیبایی نه در اشکال دنیای واقعی بلکه در هندسه است. او معتقد است هنر انتزاعی بجز بعد مادی، می‌تواند نمایانگر معنویت باشد. به طور کلی هنر انتزاعی دارای ابعاد اخلاقی می‌باشد، بدین معنا که می‌تواند در جایگاه فضیلت‌هایی مانند نظم، پاکی، سادگی و معنویت قرار بگیرد.

نکات برجسته هنر سبک آبستره

هنر انتزاعی مدرن در اوایل قرن بیستم متولد شد. اولین هنرمندی که هنر آبستره را خلق کرد همیشه یک رمز و راز باقی خواهد ماند، اما واسیلی کاندینسکی اغلب از طرف مورخان، معتبر شناخته می‌شود. این سبک برای روزگار خودش کاملا افراطی محسوب می‌شد. درنتیجه هنرمندان شروع به اعتراض‌های ساده با اشارات کم و اندک به دنیای "واقعی" کردند.

نشانه‌های اولیه هنر آبستره را می‌توان در امپرسیونیسم، پست امپرسیونیسم و کوبیسم پیدا کرد. هر سه آن‌ها در کمک به طرح این مسئله که هنر می‌تواند انتزاعی باشد کمک کردند.

هنر انتزاعی امروزه به اشکال مختلف وجود دارد؛ می‌تواند دو بعدی یا سه بعدی باشد. می‌تواند بزرگ یا کوچک باشد. هنر انتزاعی را می‌توان با متریال‌های مختلف و بر روی سطوح متفاوت اجرا کرد. می‌تواند در کنار هنر نمایشی یا کاملاً انتزاعی استفاده شود. هنرمندان این سبک غالباً در کارهای غیرعلنی خود بر دیگر موارد کیفیت بصری مانند رنگ، فرم، بافت، مقیاس تاکید می‌کنند.

طراحی‌های داخلی سبک آبستره در معماری بیشتر بر اساس اشکال هندسی هستند. آبستره نوعی امپرسیونیسم و آزادی را که در بیشتر اشکال هندسی وجود دارد به تصویر می‌کشد.

نکات مهم در اجرای طراحی داخلی سبک آبستره

ایجاد یک نقطه کانونی

در طراحی داخلی به سبک آبستره یا تغییر دکوراسیون، ایجاد یک نقطه کانونی رنگی باعث می‌شود فضای داخلی عمق پیدا کند. استفاده از یک اثر هنری آبستره انتخاب مناسبی برای فضای بزرگ یک اتاق است. با انتخاب یک آبستره سیال یا هندسی می توان ترکیب چشم‌گیری ایجاد کرد. آبستره‌های رنگی روی دیوارهای سفید یا پس‌زمینه‌های رنگی بهتر به چشم می‌آیند.

طراحی در خدمت شئ

در طراحی انتزاعی همه‌چیز صرفاً و به طور کامل صرف تزئین شی، قطعه یا سطحی می‌شود که روی آن قرار دارد. هدف اصلی این است که کاملاً از هرگونه مرجع بیرونی و "دنیای واقعی" جدا شود. آبستره‌گرایان افراطی معتقدند طراحی‌هایی از این قبیل که منحصرا در خدمت شئ موجود هستند، هدفی جز آراستن آن شئ ندارد.

عدم الزام پیچیدگی در طراحی داخلی آبستره

طراحی آبستره لازم نیست آشفته یا گیج‌کننده باشد تا همچنان انتزاعی به نظر برسد. به عنوان مثال، پایه‌های این میز شیشه‌ای، یک طراحی آبستره و مواج زیبا را به نمایش می‌گذارند. این اثر جلوه سیال‌گونه اما ساختار یافته دارد. غیر منتظره و در عین‌حال قابل پیش‌بینی است؛ زیرا چشم فرد از خطوط مواج اطراف پایه میز پیروی می کند.

طراحی میز به سبک آبستره

انتخاب‌های جسورانه

هنرهای انتزاعی ابزاری عالی برای ایجاد گزاره‌ای قدرتمند از محیط خانه هستند. استفاده از رنگ‌های پررنگ مثل قرمز، نارنجی و رنگ‌های متالیک دل و جرات خاصی می‌طلبد. بنابراین می توان رنگ‌های سفید و مشکی را به‌عنوان انتخاب‌های جسورانه مدنظر قرار داد. در طراحی داخلی سبک آبستره با انتخاب رنگ‌های مختلف انرژی خاصی در فضا داخلی پدید می‌آید. یک اثر هنری یکپارچه احساس استحکام و پایداری را ایجاد می‌کند. در حالی‌که یک نقاشی آبستره که رنگ‌های پاشیده شده را نشان می‌دهد باعث افزایش انرژی می‌شود. یا مثلا یک خط زیبا و جذاب باعث ایجاد فضای عاشقانه و یکپارچگی در طراحی داخلی می‌شود.

استفاده از رنگ‌های مکمل در طراحی داخلی آبستره

همیشه لازم نیست به چشم‌گیر بودن المان‌های آبستره به کار رفته در فضا اهمیت داد. بعضی از کارهای هنری نیازی به جلب توجه ندارند. می‌توان برخی از المان‌ها را با انتخاب رنگ متناسب با مبل، رنگ دیوار یا روتختی ست کرد. رنگ‌های مورد نظر باید مکمل یکدیگر باشند یا حداقل با یکی از عناصر موجود در فضای داخلی (دیوارها، پرده‌ها، زمین یا مبلمان) تناسب داشته باشند.

ریشه‌های برخاسته از هنر انتزاعی 

طراحی آبستره ناشی از هنر آبستره است، که آن هم به خودی خود یک گریز اساسی از هنر سنتی محسوب می‌شود. احساساتی که در طراحی آبستره برانگیخته می‌شود از نوع فردگرایی مدرن است - آنچه یک شخص از طریق طراحی آبستره احساس و درک می‌کند ممکن است می‌تواند کاملاً متفاوت از تفسیر دیگری باشد.

کاربرد اشکال هندسی در طراحی به سبک آبستره

استفاده از هندسه یک واسطه شگفت‌انگیز برای طراحی آبستره است. ساختار و الگوی ذاتی اشکال هندسی را می‌توان به روشی انتزاعی به طرح ها منتقل کرد که ترکیب آن‌ها هم ساختاریافته باشد و هم غیرمنتظره.

این خطوط درهم پیچیده و بی‌پایان که بنظر می‌رسد به طرزی جادویی تبدیل به چیزی غیر‌منتظره شده ‌است، یک طراحی آبستره بی‌نظیر محسوب می‌شود. به عنوان مثال، همه چهارپایه‌های پیچ خورده موجود در این گالری به طور همزمان جذاب و کنجکاو‌کننده هستند و از جای جای اتاق احساسات مثبت ساطع می‌کنند. این‌ها همه مظهر طراحی داخلی به سبک آبستره هستند.

طراحی صندلی ببه سبک آبستره

همانطور که گفته شد، طراحی آبستره را می‌توان مانند قطعات پازلی دانست که به روشی غیرمنتظره و انتزاعی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

طراحی داخلی سبک آبستره